HockeyNews
PLUS

Pettersen om Knutsen - och spelet bakom DIF-affären

Emilio puff

Publicerad: 21 juli 2025

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Mathias Emilio Pettersen, 25, är DIF:s senaste värvning. I en första intervju berättar den norske landslagsmannen om:

✓ Samtalen med Wikegård och Kimby.

✓ Stora drömmen att spela i Djurgården.

✓ Beslutet att välja Europa.

✓ Familjekopplingen till legendaren Espen Knutsen.

När Djurgården presenterade värvningen av Mathias Emilio Pettersen i sina officiella kanaler pratade sportchef Niklas Wikegård om en stolt norsk tradition i DIF;

Emilio växte upp med en pappa som höll på Djurgår’n. Dessutom har vi Espen Knutsen som skapat den här fina norska kontakten som fortsatt med Morten Ask, Patrick Thoresen och senast Max Krogdahl. Vi har en stolt norsk tradition i den här klubben genom åren.

När Hockeynews når Mathias - berättar han om en stor stolthet i att föra den traditionen vidare.

Nu efter långt över tio år med spel i Nordamerika, senast i AHL-laget Texas Stars - vänder han hem till Europa för spel i SHL:

ANNONS

– Det här känns som ett perfekt steg för mig just nu och kopplat till var jag är någonstans i min karriär. Klubben har en stor och anrik historia, det här känns stort.

När togs den första kontakten med dig från Djurgårdens sida och när hörde du om intresset?

– Det hela började någon gång när free agencyn drog igång här borta och DIF tog kontakt. Jag blev taggad direkt på deras intresse. De ville verkligen ha mig och jag gillar deras tänkt att de alltid strävar mot ett nytt SM-guld.

– Vi ser ut att få ett riktigt bra lag samtidigt som det kommer bli tufft och utmanande.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS