I samarbete med

Johan Pennerborn är klar som huvudtränare för en ny klubb i sin karriär.
Nu är det klart att han får in en allsvensk duo.
Det är forwardsduon Matt Fonteyne och Matthew Struthers som flyttar till Ravensburg i den tyska andraligan.
Klubben kommer att ha den tidigare SHL-tränaren Johan Pennerborn som huvudtränare kommande säsong.
– Ravensburg har ansetts vara en etablerad klubb i Tyskland i åratal – med en professionell miljö, en stor fanskara och en vacker stad. Flera av mina vänner som spelar för andra klubbar i ligan har bekräftat detta för mig, säger Matt Fonteyne till Ravensburgs sajt.
Han gjorde 26 poäng för Kalmar i Hockeyallsvenskan, och tillägger:
"Bra diskussioner"
– Dessutom hade jag mycket bra diskussioner med min agent, Marius Riedel, och tränaren Johan Pennerborn, så vi hittade snabbt en gemensam grund. Jag längtar tills jag kommer till Ravensburg och träffar mina nya lagkamrater och fansen.

Den 26-årige kanadensaren Matthew Struthers gjorde 33 poäng (18 + 25) för Kalmar den senaste säsongen som var den bättre poängmässigt av de två säsonger som han tillbringade i klubben.
– Jag är otroligt exalterad inför den kommande säsongen i Ravensburg. Jag har alltid velat spela i Tyskland, och att det fungerade med Towerstars är ett riktigt lyckokast för mig, säger Struthers till klubbens sajt.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Skriven av
Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews
Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.
Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.
Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.
Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.
