HockeyNews
PLUS

Pekas ut som ny sportchef - svaret

vik Johan Hult
Foto: Bildbyrån

Publicerad: Idag 07:58

FacebookXWhatsApp

HV71 står fortsatt utan sportchef efter att både Björn Liljander och hans ersättare Fredrik Stillman sjukskrivits på obestämd tid. Med mindre än en månad kvar till deadline för övergångar befinner sig SHL-nästjumbon i ett pressat läge. I HA jagar Västerås IK ny sportchef - och även där omnämns Hult.

ANNONS

I spekulationerna kring en tillfällig lösning har Johan Hult nämnts som ett möjligt alternativ. Hult var sportchef i HV71 mellan 2014 och 2022 och var med under både SM-guldet 2017 och degraderingen till Hockeyallsvenskan 2021, följt av återtåget till SHL året därpå.

Nu ger 52-åringen själv sin bild av situationen.

– Jag har inte haft någon dialog med klubben, säger Hult till SVT Jönköping.

Parallellt har Hult även nämnts i sammanhanget kring Västerås IK, som söker en ny sportchef inför nästa säsong då Niklas Johansson lämnar sitt uppdrag. TV4-experten Fredrik Söderström har lyft fram Hult som ett tänkbart namn.

– Det är smickrande att bli nämnd, men det är där det stannar just nu, säger Hult.

Enligt Expressen är Jens Gustafsson, senast i Troja-Ljungby, en huvudkandidat i Västerås och har även nämnts som ett kortsiktigt alternativ för HV71. Hur klubbarna väljer att lösa sportchefsfrågan återstår att se.

För närvarande arbetar Hult utanför ishockeyn och det är oklart om han är intresserad av att återvända till en sportchefsroll.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS