HockeyNews
PLUS

Otäcka bilder på svenske stjärnbacken – fördes ut på bår

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

Tre Kronor-meriterade Lukas Bengtsson drabbades av en otäck skada under söndagens match i Schweiz. Svensken blev liggande i svåra smärtor och tvingades lämna isen på bår.

Plus

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

Det var i slutskedet av EV Zugs bortamöte med EHC Kloten som olyckan var framme.

Bengtsson trycktes in i sargen och blev liggande på isen med händerna runt sitt underben. Sjukvårdspersonal kallades snabbt in för att hjälpa den svenske backen.

32-åringen kunde inte ta sig av isen på egen hand och rullades i stället ut på bår med händerna för ansiktet.

ANNONS

Skadans omfattning är ännu okänd, men en längre frånvaro skulle vara ett tungt avbräck för den schweiziska klubben.

Bengtsson har inlett säsongen starkt med fem assist på sju matcher och gör nu sin fjärde säsong i EV Zug.

Den tidigare SHL-backen har representerat Frölunda, Linköping och Växjö och har bland annat två SM-guld och ett VM-brons på meritlistan.

EV Zug vann matchen med 3–1, men segern överskuggades av svenskens otäcka skada.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2