HockeyNews
PLUS

Otäcka bilder efter tackling – forwarden fördes av isen på bår

(25423) Växjö Linköping
Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Publicerad: 19 november 2022

FacebookXWhatsApp

Det var otäcka bilder i början av tredje perioden i matchen mellan Växjö och Linköping. Växjös Joel Kellman blev liggande på isen efter en tackling och fördes av isen på bår.

ANNONS

Det var i början av den tredje perioden, vid ställningen 2–1 till Växjö, som en tackling vid sargen tog illa på Joel Kellman som föll till isen och blev liggande. Sjukvårdspersonal kom snabbt in på isen och efter fem minuter fördes Växjöforwarden av planen på bår.

Tacklingen bedömdes som schyst och ingen utvisning utdelades. 

– Det var väldigt läskigt och vi hoppas att det går så bra som möjligt för honom, säger Växjös Hugo Gustafsson till C More efter matchen.

Växjö vann matchen med 4–1 efter att Hugo Gustafsson gjort två mål under de sista elva minuterna av matchen.

– Första perioden var vi inte helt nöjda med, andra och tredje var ganska bra. Skönt att vi tar tre poäng. Jag har fått spela mycket nu och med skickliga spelare, skönt att få bidra lite. Det ger självförtroende att hänga dit de här, säger Hugo Gustafsson till C More.

Växjö–Linköping 4–1 (0–1, 2–0, 2–0)

Mål, Växjö: Kalle Kossila, Jayden Halbgewachs, Hugo Gustafsson 2

Mål, Linköping: Filip Bystedt
Skott: 24–29 (7–7, 6–11, 11–11)

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS