HockeyNews
PLUS

OS-laget som ”försvann”

Joel Marklund/Bildbyrån
Joel Marklund/Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Av de 25 spelare som var med Tre Kronor i OS i Sydkorea i februari tidigare år finns bara en spelare kvar i det svenska laget i Channel One Cup: Jokeritcentern John Norman.
Tre Kronor genomgår en föryngring.
– Vi har inte stängt någon dörr till någon av spelarna. Just nu är vi nyfikna på de här spelarna ur den nya generationen, säger förbundskapten Rikard Grönborg.

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

Tre Kronors medelålder på OS-laget i februari 2018 var 29,8 år. Och då sänktes ändå snittet av den då 17-årige Frölundabacken Rasmus Dahlin.
Mycket har hänt i Tre Kronor sedan dess och när förbundskapten Rikard Grönborg tog ut den här säsongens första landslagstrupp, till Karjalaturneringen i november, hade medelåldern sjunkit till 25,4 år. Elva spelare var debutanter.

Kvar från OS-truppen fanns målvakten Magnus Hellberg, backarna Simon Bertilsson och Mikael Wikstrand och forwardsduon Anton Lander och John Norman.

John Norman. Foto: Bildbyrån.

Inför Channel One Cup är snittåldern 25,0 år, fyra spelare är debutanter och från OS-laget återstår nu bara Jokerit-centern John Norman.

Tre Kronor-ledningen vill testa nya spelare som Lukas Bengtsson, Jesper Boqvist, Jonathan och Marcus Davidsson, Linus Johansson, Axel Jonsson Fjällby och Joel Persson. Det är lirare som kan vara förlorade till NHL-klubbar inom kort.

Rikard Grönborg säger det inte rent ut, men resultaten i Euro Hockey-turneringarna är underordnade resultatet i VM där Sverige har två raka VM-guld.

– Vi är så inne i att identifiera spelare, inte bara för årets VM-turnering utan för framtida VM-turneringar. Det är någonstans där vi är. Sedan vet vi hur det förhoppningsvis kommer att vara i VM-turneringarna att vissa spelare får chansen i olika roller. Därför är det viktigt för oss att testa de rollerna nu, lite yngre spelare som kan prestera.

När Tre Kronor tog sitt andra raka VM-guld, i Köpenhamn i våras, var 20 av 25 VM-spelare från NHL.

SHL- och KHL-spelare som Dick Axelsson, Staffan Kronwall och Linus Omark har meddelat att de har gjort sitt i Tre Kronor. Frågan är om förbundskapten Rikard Grönborg också ser OS-spelarna på samma sätt.

OS-kaptenen Joel Lundqvist. Foto: Bildbyrån.

Det finns tongivande och erfarna spelare som Frölundas Joel Lundqvist, 36, Luleås Erik Gustafsson, 29, Skellefteås Oscar Möller, 29, och Joakim Lindström, 35, som inte synts i Tre Kronor efter OS.

– Några har sagt att de har gjort sitt. Men vi har Champions Hockey League att ta hänsyn till också och det finns spelare i de lagen som vi valt att inte ta ut. Och vissa KHL-spelare har blivit tillsagda att inte åka på de här turneringarna. Då är vi här, säger Grönborg.

– Vi har inte stängt någon dörr till någon av spelarna. Just nu är vi nyfikna på de här spelarna ur den nya generationen.

På målvaktssidan har Viktor Fasth varit väldigt bra och med 1,6 insläppta mål per match i SHL är han bäst. Men 36-årige Fasth har inte spelat i Tre Kronor efter OS i februari och frågan är om han kommer att göra det igen.

– Det är svårt för mig att säga, menar Rikard Grönborg.

I Channel One Cup satsar landslagsledningen på CSKA Moskvas stjärnmålvakt Lars Johansson och Djurgårdens Adam Reideborn.

– Just nu valde vi de här två målvakterna för de är heta just nu och har en chans att vara en av tre VM-målvakter, precis som ”Mange” (Magnus Hellberg) är för jag tycker han har varit riktigt riktigt bra.

– Mange är den som har legat närmast att vara med i den här turneringen, men vi kände att vi körde honom i varenda turnering förra året och den första turneringen det här året så nu kände vi att honom kan vi. Nu är det dags för Adam att få chansen och även Lasse som gav ett bra intryck förra turneringen, säger Rikard Grönborg.

Fakta/Tre Kronors OS-trupp i Sydkorea 2018

Målvakter: Jhonas Enroth, Dinamo Minsk, Viktor Fasth, Växjö, Magnus Hellberg, Kunlun.

Backar: Jonas Ahnelöv, Avangard Omsk, Simon Bertilsson, Brynäs, Rasmus Dahlin, Frölunda, Johan Fransson, Genève, Erik Gustafsson, Neftechimik Nizjnekamsk, Patrik Hersley, SKA St Petersburg, Staffan Kronwall, Lokomotiv Jaroslavl, Mikael Wikstrand, Färjestad.

Forwards: Dick Axelsson, Färjestad, Alexander Bergström, Sibir Novosibirsk, Dennis Everberg, Neftechimik Nizjnekamsk, Carl Klingberg, Zug, Anton Lander, Ak Bars Kazan, Pär Lindholm, Skellefteå, Joakim Lindström, Skellefteå, Joel Lundqvist, Frölunda, Oscar Möller, Skellefteå, John Norman, Jokerit, Linus Omark, Salavat Julajev, Fredrik Pettersson, ZSC Lions, Viktor Stålberg, Zug, Patrik Zackrisson, Sibir Novosibirsk.

Här kan du läsa fler nyheter om Tre Kronor

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2