
ANNONS
OS-hockeyn 2026 avgjordes i Milano.
Och nu står det klart var turneringen med NHL-stjärnorna kommer att spelas i nästa OS 2030.
ANNONS
Det var med snäv tidsmarginal som den nya hockeyarenan i Milano hann bli klar till OS 2026. Nästa vinter-OS kommer att hållas i de franska Alperna, men en rad sporter kommer att flyttas till olika orter.
Enligt Internationella olympiska kommittén kommer ishockeyturneringen att flyttas till Lyon. Det skriver IOK på sin sajt. Det fanns planer på att Tre Kronor och de andra hockeynationerna skulle spela på Allianz Riviera-stadion i Nice där fotbollsklubben OGC Nice har sina hemmamatcher sedan 2013.
Nice sa nej
Men att spela hockey där skulle innebära att fotbollslaget får flytta till en annan arena under flera månader och till en hög kostnad. Det sa fotbollsklubben och staden Nice nej till.
Så nu kommer ishockeyn i OS 2030 att hålla till i Lyon där även ishockey-VM 2028 kommer att spelas. I VM om två år kommer LDLC arena med plats för 12 000 åskådare att vara spelplats. Men till OS 2030 är det mer oklart vilken arena som kommer att användas till OS-hockeyn.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews
Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.
Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.
Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.
Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.
