Sverige trummade på i inledningen av matchen och ledde skotten med hela 13–0 när nio minuter var spelade av den första perioden. Kort därefter kom kallduschen – eller snarare kallduscharna.
Dennis Everberg åkte ut för kneeing och tyskarna var inte sena med att utnyttja sitt powerplay. Christian Ehrhoff gjorde matchens första mål och blott 29 sekunder senare kom nästa bakslag: 2–0 för Tyskland. Marcel Noebels dubblerade nämligen Tysklands försprång när han satte och plötsligt var Tre Kronor i brygga.
Det dröjde fram till sex minuter var spelade av den tredje perioden innan Tre Kronor fick hål på Danny Aus den Birken i det tyska målet när Anton Lander gjorde 2–1 sex minuter in i den tredje perioden, men två minuter efter reduceringen var ett tyskt tvåmålsförsprång ett faktum på nytt när Dominik Kahun pricksköt 3–1 bakom Viktor Fasth.
Men Sverige repade mod och fick till en ny reducering när Patrik Hersley bombade in 3–2 i powerplay när nio minuter och 35 sekunder var spelade av period tre. Två minuter efter Hersleys kanon rasslade det i det tyska nätet igen och denna gång var Mikael Wikstrad siste blågula spelare på pucken. Wikstrands kvitteringspuck blev det sista målet under ordinarie tid och förlängningsrysare var att vänta.
Tyskarna avgjorde på övertid
Förlängningen blev bara en och en halv minut lång och en solskenshistoria – för tysk del. Patrick Reimer dribblade bort det svenska försvaret och pressade in pucken bakom Viktor Fasth och efter en videogranskning, där domarna tittade på om målet skulle dömas bort för målvaktsinterference eller inte, stod det klart att Tyskland hade besegrat Tre Kronor i OS-kvartsfinalen. Det var första gången på 25 år som ett tyskt herrlandslag lyckades besegra Tre Kronor i tävlingssammanhang.
Tyskland möter nu Kanada i sin semifinal som spelas på fredag. Kanadensarna besegrade Finland i sin kvartsfinal med 1–0 och därmed står det klart att det inte blir några nordiska medaljer i herrarnas hockeyturnering i OS för första gången sedan 2002. Den gången åkte Sverige ut kvartsfinalen mot Vitryssland – och precis som i debaclet i dagens match mot Tyskland föll Tre Kronor i Salt Lake City med slutsiffrorna 3–4.




