HockeyNews
PLUS

Oroande bilderna – Källgren tvingas kliva av

LudvigKällgren
Foto: Bildbyrån & Tv4

Publicerad: 5 oktober 2024

FacebookXWhatsApp

Oroande bilder för Brynäs.
I den andra perioden tvingades Erik Källgren ut i omklädningsrummet.
– Han stack iväg till omklädningsrummet i samband med Blichfelds andra mål, säger kommentatorn Christopher Kviborg i TV4.

ANNONS

Det var efter halva den andra perioden i mötet mellan Växjö och Brynäs som Brynäs målvakt Erik Källgren gav sig av isen och rakt ut i omklädningsrummet. Vad som föranledde det hela framgick inte av tv-bilderna.

In kom i stället 24-årige Ludvig Persson, som gjorde sin SHL-debut så sent som mot Färjestad i tisdags. Erik Källgren fick släppa två puckar förbi sig innan han tvingades utgå.

– Han stack iväg till omklädningsrummet i samband med Blichfelds andra mål, säger kommentatorn Christopher Kviborg i TV4.

Växjö leder med 2–0 efter två mål av Joachim Blichfeld.

– Det var jävligt skönt. Jag har haft många lägen, så det är skönt att det lossnade idag, säger Blichfeld till TV4.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS