
Under fredagskvällen började kvartsfinalen i SM-slutspelet för Örebro och Timrå där Örebro tog med sig fördelen i serien.
Örebro kom in starka i matchen och det tog bara sju minuter för Oliver Eklind att göra de två första målen i matchen. I den första perioden körde de över Timrå med 13–3 i skotten.
Oliver Eklind har redan gjort två mål! 👏 @orebrohockey#shl#twittpuckpic.twitter.com/lDJsxi4gDs
— C More Hockey (@cmorehockey) March 17, 2023
– Vi kommer ut bra och skönt att få stänka in två kassar direkt. Vi kliver ut med bra energi och närvaro, säger tvåmålsskytten Oliver Eklind om Örebros första 20 minuter.
I den andra perioden var det Timrå som kom in och dominerade och gjorde mål efter bara 01:04 in i den andra perioden.
– I den andra perioden vågar vi spela hockey igen. Det var en bättre perioden men vi får göra det bättre i den sista, säger Anton Lander till Cmore efter den andra perioden.
Örebro gjorde 3–1 målet i den andra perioden innan de avslutade matchen med 4–1 målet i slutet av den tredje.
Örebro HK – Timrå IK: 4–1 (2–0, 1–1, 4–1)
Mål, ÖHK: Oliver Eklind 2, Rasmus Rissanen, Milton Oscarson
Mål, TIK: Joonas Lyytinen,
Skott: 30–22 (13–3, 12–15, 5–4)




