Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
Omarks oväntade comeback

Linus Omark, som i våras firade SM-guld med Luleå Hockey, tog på sig fotbollsskorna och gjorde en gästspel i Bergnäsets AIK:s division 5-lag på söndagskvällen.
– ”Det var kul att få tävla igen”, säger Omark till nsd.se efter matchen.
Det blev 90 minuter på plastgräset i Luleå och det märktes att hockeyprofilen inte är van vid den här typen av belastning:
– Det känns i höfterna. 90 minuter var kanske lite för mycket för mig.
Omark berättar att han egentligen inte har någon tidigare erfarenhet av seriespel i fotboll:
– Jag har nog aldrig spelat en seriematch som vuxen. Det här var seriösare än vad jag trodde att det skulle vara”, säger han.
Trots att det inte blev något mål skapade han tillsammans med tidigare hockeyspelaren Mikael Lidhammar flera målchanser framåt. Efter slutsignalen fick han dessutom skriva autografer till några unga fans – något som inte direkt hör till vardagen i division 5-fotbollen.
För hockeyframtiden är inget ännu bestämt:
– Läget är oförändrat, jag njuter av sommaren och att få vara med familjen, säger Omark.
Matchen slutade med bortaseger för Ohtana/Pajala efter ett sent mål, men för Omark blev kvällen en annorlunda upplevelse: en SM-guldvinnare i hockey som plötsligt är fotbollsspelare i division 5.
Fick denna bild på Omark från en utsänd spanare.
Linus Omark i DIV 5-fotbollen.