Efter förlusten mot Linköping i helgen bemötte Omark negativa kommentarer runt laget på X.
"Så här är det. Vi kommer vara ett lag att räkna med, tro mig! Vi i laget förstår alla som är arga och frustrerade men vi ger aldrig upp. Är du en "quitter" så är det ditt problem! Våren ska bli lång, riktigt lång", skrev han i ett inlägg på sitt X-konto.
– Nej, jag behöver inte förklara någonting egentligen. Börjar man satsa på nästa säsong när man är mitt under en – det är quitters, säger han till NSD.
LYSSNA PÅ: Shoot the Puck – Hockeynews nya podd. Heta NHL-målvakten Jacob Markström om livet på och utanför isen i världens tuffaste liga
37-åringen var inte färdig där. Inlägget fick stor uppmärksamhet och Omark fortsatte att besvara några kommentarer.
Efter detta stängde han ned sitt konto, men han ångar inte att han publicerade inlägget.
– Jag ska spela hockey, inte läsa massa skit bara, det är därför. Inget annat än det. Jag känner inte att jag behöver någon twitter. Så den är nog nere för alltid, säger han till tidningen.
Tanken om att peppa Luleåfansen fick fel effekt på vissa plan.
– Ja så blev det från vissa håll. Jag menade bara att jag inte har gett upp, och ingen annan i laget heller, och att vi ska ha en bra säsong. Det är mycket skit och jag förstår att folk är frustrerade, men målsättningen har inte ändrats från mitt eller någon annans håll. Vi ska göra vårt bästa här och få en rolig vår.
Omark brukar vara inne på sociala medier ibland, men just nu känner forwarden att han inte behöver läsa något. Hans fokus framåt är på hockey, berättar han.
ANNONS: Se ALLA matcher på TV4 PLAY+ SPORT TOTAL – spara 1200 kr med Hockeynews


