HockeyNews
PLUS

Olofsson petades – Karlin: "Valde den vägen"

Jesper Olofsson, Mattias Karlin
Bildbyrån

Publicerad: 22 mars 2025

FacebookXWhatsApp

När HV71 kvitterade matchserien fick Jesper Olofsson sitta majoriteten av matchen på bänken.

– Det har väl känts bättre, säger Olofsson till Hockeysverige.

ANNONS

När matchserien vände till Jönköping ledde Modo kvalet med 2-0 i matcher. När serien vänder tillbaka till Örnsköldsvik är det kvitterat.

Under den fjärde matchen valde Modo att göra förändringar i laget. Jesper Olofsson fick näst minst istid och noterades för 7:09 minuter i mötet Modo förlorade på förlängning. Varför det blev så, vill inte Olofsson kommentera.

– Det kommenterar jag inte i dag. Vi får se hur det är nästa match, säger Olofsson till Hockeysverige.

Mattias Karlin ger sin bild av det.

ANNONS

– Vi valde att gå på andra. Jag uttalar mig inte om det utan vi valde andra spelare i dag. Det var så det blev bara, säger Karlin.

Varför det blev just Olofsson har han en förklaring till.

– Han kommer inte riktigt igång och hade det lite struligt utan puck framför allt. Vi valde den vägen i dag, säger han.

Olofsson har varit poänglös i de tre senaste matcherna, i den första kvalmatchen noterades han för två assist.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS