– Det är inget fult, det är en olyckshändelse. Jag ska ställa mig upp och backchecka och känner ju att jag inte kommer någonstans. Benet bara viker sig. Och till råga på allt hör man hur de gör mål också, man tror inte att det är sant. Det blev ju i och för sig bortdömt, det fick jag höra först efter matchen, säger Olausson till NSD.
Nu återstår det att se om karriären är över eller inte. En MR-undersökning är inbokad senare den här veckan.
– Jag vet inte, jag har ju inte gjort kameran (MR) än så det blir ju bara spekulationer. Men, peppar peppar, så känns det lite bättre för varje dag. Sen är det inte bra. Och det blir egentligen bara gissnings-VM. Vi får helt enkelt vänta och se, säger Olausson som inte kan låta bli att oroa sig för att karriären ska vara över.
– Jag har krigat för att få spela här och börjar komma in i det mer och mer. Men så är det och det är inte mycket att göra åt. Sån skit händer. Men finns det någon chans att komma tillbaka så ska jag göra det. Jag har inte lagt ned all tid för att sluta så här.
ANNONS: Se ALLA matcher på TV4 PLAY+ SPORT TOTAL – spara 1200 kr med Hockeynews





