Direktkvalet till SHL presenteras i samarbete med ATG Sport
Leksand är klara för SHL efter att ha vunnit med 4–1 i matcher mot Mora. Tre minuter och åtta sekunder in i den fjärde perioden avgjorde backen August Berg och vilda glädjescener utbröt. En speciell dag för Leksands assisterande kapten Mattias ”Kolan” Karlsson.
– Jag har aldrig fått vara med om att vinna någonting, så det här är det sjukaste jag varit med om. Jag är så jäkla glad, och just våran grupp är helt fantastisk. Vi har egentligen haft allting emot oss den här säsongen.
Det var den 26 december när Leksand mötte Almtuna som forwarden Tobias Forsberg olyckligt flög in i sargen och tvingades föras till sjukhus med allvarliga skador. Drygt tre månader senare avancerar Leksand till SHL – på Forsbergs födelsedag.
– På något vänster så var det våran tur nu. Vi hittade en växel till när det behövdes som mest, och vi gick igenom slutspelsserien och var egentligen tvungna att gå rent. Vi vann alla matcher, sen fortsatte vi och bara tog det vidare. På något sätt är det ödet ändå att Tobias (Forsberg) fyller år idag och vi får genomföra det här. Det finns inte ord för det, säger han.
Vad ligger bakom den här framgången?
– Till att börja med så har Rogers inträde betytt otroligt mycket. Vi hade många spelare som var väldigt stukade, men någonstans så lyckades han få alla att tycka det var roligt igen. Vi började vinna lite matcher, och det såg ganska bra ut men om vi var redo för det här – det vet jag inte. Vi var rejäla underdogs här, och det var ingen som trodde att vi skulle kunna ta Mora. Ser man på dem de senaste månaderna så har dem varit bra, men våran grupp trodde på det och nu står vi här. Det är helt otroligt, säger han.
Den 33-årige backen har ett år kvar på kontraktet och meddelar med klara besked att hänger med upp i SHL.
– Ja, jag är inte färdig än på långa vägar. Mig får dem dra av plan om jag ska sluta, säger han.







