HockeyNews

Nytt kontrakt klart för svenske målvakten

Foto: Bildbyrån
Foto: Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Den tidigare landslagsmålvakten Adam Reideborn blir kvar i Schweiz. Han har skrivit på ett nytt kontrakt med storklubben SC Bern.

Plus

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

Adam Reideborn gör sin andra säsong i SC Bern, och har fortsatt på samma sätt som i fjol – med en räddningsprocent strax över 91.

Nu står det klart att han blir kvar minst ett år till i klubben. 32-åringen har skrivit på ett nytt kontrakt, meddelar klubben på sin hemsida.

– Med sina konsekvent starka prestationer har han gjort ett betydande bidrag till lagets framgång. Vi är glada att han har bestämt sig för att stanna i Bern ett år till, säger sportchefen Patrik Bärtschi, som samtidigt presenterade två andra kontraktsförlängningar, ett nyförvärv samt två spelare som lämnar klubben efter säsongen.

I klubben spelar även svenskarna Anton Lindholm, Patrik Nemeth (som nyligen meddelade att han byter klubb nästa säsong) och Viktor Ejdsell. Laget har även Mikael Håkanson och Christer Olsson som assisterande tränare.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2