HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Nytt avbräck för Brynäs – Djoos klev av

Foo: Bildbyrån
Foo: Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Johan Larsson var tillbaka i träning efter att ha utgått under tisdagen
Då fick Brynäs i stället se Christian Djoos kliva av på onsdagens träning, rapporterar Gefle Dagblad.

ANNONS

Under tisdagen kunde Hockeynews rapportera att Brynäs centerstjärna Johan Larsson råkade illa i samband med en närkamp och föll in i sargen. NHL-meriterade Larsson haltade av isen och gick rakt ut i omklädningsrummet och direkt efteråt hade Niklas Gällstedt inga besked att ge.

Men redan på onsdagen var Larsson tillbaka i full träning. Då fick man i stället se viktige backen Christian Djoos kliva av.

”Jaha. Är det inte det ena så är det nåt annat. Nu klev Christian Djoos av. Oklar anledning. Men han gick ut i omklädningsrummet i alla fall. ”, skriver Gefle Dagblads Daniel "Sasse" Sandström i deras liverapport.

Christan Djoos, som inför den här säsongen vände hem från spel i Schweiz, har stått för tio poäng på 22 matcher i Brynäs. Backen Theo Lindstein saknades precis som under tisdagen.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Mattias är tillbaka på Hockeynews efter tre år på vift i Norrland, där han bevakat Modo på nära håll för Örnsköldsviks Allehanda. Tidigare har han även jobbat på Helsingborgs Dagblad och drivit eget bolag med fokus på journalistik.

Stort intresse för silly season och lägger stort fokus på att berätta om mer än det som händer ute på isen. Bevakade Hockey-VM 2019 på plats i Bratislava samt JVM 2025 i Ottawa för Hockeynews räkning.

Största hockeyminne: Nicklas Lidströms OS-avgörande 2006.

Läs också

ANNONS