Columbus hade innan matchen förlorat tre raka matcher och kvällen började på sämsta möjliga sätt när Timo Meier gjorde 1–0 för San Jose. Och kvällen såg inte ut att bli bättre.
I andra perioden kom 2–0 genom Nick Bonino. Kanske kände Columbusspelaren Olivier att det var dags att tända laget när han hamnade i slagsmål med Gadjovich – det kanske till och med fungerade.
Johnny Gaudreau reducerade till 2–1 i powerplay och Boone Jenner skulle strax därefter även kvittera, framspelad av Nyquist. Det blev sedan en tuffare start på tredje perioden för Nyquists gäng när San Jose återigen tog ledningen genom Nico Sturm.
Patrik Laine kvitterade till 3–3 och matchen stod och vägde. Gustav Nyquist tippade vågskålen till Columbus fördel när han gjorde 4–3-målet efter en viktig puckvinst i offensiv zon. Columbus höll undan och vann till slut med 5–3 efter mål i tom bur av Sean Kuraly.
San Jose Sharks–Columbus Blue Jackets 3–5 (1–0, 1–2, 1–3)
Mål, SAN: Timo Meier, Nick Bonino, Nico Sturm
Mål, COL: Johnny Gaudreau, Boone Jenner, Patrik Laine, Gustav Nyquist, Sean Kuraly
Skott: 25–29

