Han har åtta säsonger bakom sig i Buffalo, Chicago och nu Pittsburghs organisation och han spenderade dessutom ett år i den kanadensiska juniorligan dessförinnan.
För två dagar sedan gjorde han sin första match i Pittsburgh den här säsongen och redan i första bytet var han nära att bli målskytt men rånades av Mika Zibanejad i sista stund.
Kort därefter styrde han in 1–1-pucken men målet blev bortdömt på grund av en offside vid ingången innan målet.
– Klart det var surt. Jag tänkte att jag hade ett läge att gå till min backhand där och såg att det var öppen kasse men då kom han (Zibanejad) precis dit. Sen gjorde man mål men då var det offside. Det var lite så matchen gick för oss, säger Nylander till Hockeynews.
– Det kändes bra för att vara första matchen. Snabbt tempo, spela snabbt och göra det enkla grejerna där ute och börja med sånt och bygga självförtroendet därifrån. Det viktigaste är att jobba hårt och åka skridskor så kommer allt annat i mitt spel automatiskt, säger Nylander.
I natt svensk tid ställs Pittsburgh mot Buffalo på bortaplan – laget som draftade honom och där han startade sin NHL-karriär.
Sedan dess har det varit en lång jakt på NHL-drömmen.
– Det är klart att det är mycket som hänt under flera års tid nu. Jag var ganska ung när jag kom över och det var första gången jag spelade professionell hockey så det var lite svårt kanske när jag var så ung, säger Nylander och fortsätter:
– Kanske hade jag kunnat göra något annorlunda där i stället och åkt och spela i Sverige eller juniorerna men skitsamma. Allt blev bra i Chicago och jag växte som spelare och blev ännu bättre. Sen kom skadan och det tog ett år att komma tillbaka från den. Jag har haft mycket upp och ner men nu är jag väldigt tacksam över att vara tillbaka, säger Nylander.
Tidigare i år sa Pittsburghs general manager Kyle Dubas så här till Hockeynews:
– Jag är övertygad om att Nylander kommer vara en NHL-spelare på heltid innan säsongen är över.
Nylander:
– Skitkul. Jag kommer faktiskt ihåg när han sa det. Det är sjukt stort och jag tar det som motivation och det bevisar att de tror på mig och vet att jag kan spela här uppe. Alltid skönt att höra det från "bossen".
Se hela intervjun med Alexander Nylander i spelaren.

