HockeyNews
PLUS

Nylander om högerkroken – besvikelsen

Foto: Bildbyrån
Foto: Bildbyrån
ANNONS

William Nylander hamnade på utvisningsbänken direkt – och sedan hämtade sig aldrig Tre Kronor efter den bleka inledningen i VM-semifinalen mot USA.

– Jag slog honom i ansiktet. Och fick en utvisning. Onödigt, säger Nylander.

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

William Nylander och Tre Kronor hade en drömchans att vinna VM-guld på hemmaplan i Stockholm.

Men det gick fel direkt från start mot USA – Nylander delade direkt ut en högerkrok och hamnade på botbänken och amerikanarna tog över matchen.

– Ja, jag slog han i ansiktet. Han försökte dra av min hjälm. Visa lite tillbaka och fick en utvisning. Lite onödigt, säger Nylander.

ANNONS

– Jag tycker vi spelade lite för mycket på utsidan. Kanske bättre i tredje men lite för sent när det står 4–0.

Vad sa tränarna i båset under matchen?

– Det var ju positivt, försökte få igång oss. Men vi var inte tillräckligt aggressiva och det som krävs när man framför allt möter en sån bra målvakt så måste man ta bort hans ögon, säger Nylander.

Nylander tillägger också:

– Surt som fan.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2