Missen har lett fram till förändringar på tränarsidan.
Både huvudtränaren Markus Karlsson och den assisterande coachen Pelle Prestberg har plockats bort från båset i Färjestads J20-lag.
Andreas Johansson har tagit över ansvaret, vilket Mr Madhawk var först med att berätta. Färgstarke Andreas Johansson, 45, var assisterande tränare i Färjestads A-lag mellan 2011 och 2014. Sedan dess har han varit huvudtränare i SHL-klubbarna HV71 och Modo.
– Andreas är på plats sedan strax före jul. Lasse Karlsson, den gamle spelaren, är också med där tillsammans med Andreas, säger Färjestads general manager Peter Jakobsson till HockeyNews.se.
Junioransvarige Greger Artursson har pusslat om en del i tränarstaben i J20-laget.
– Greger har fått ihop ett bra gäng på både J18 och J20. Vi gjorde lite omdirigering, säger Jakobsson.
Pelle Prestberg jobbar vidare i Färjestad.
– Pelle är kvar i sin roll som skillstränare, både med våra juniorer och med A-laget. ”Mackan” (Karlsson) kommer att hjälpa till på J18, säger Peter Jakobsson och betonar:
– Vi ville ha kvar bägge i föreningen. Det är bra killar och bra tränare, så det känns jättebra att de är kvar hos oss.

ANNONS
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSPLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)
Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor




