HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Ny stormatch av Jesper Wallstedt

Foto: Bildbyrån
Foto: Bildbyrån
ANNONS

Ny stormatch av Jesper Wallstedt och Wild har kvitterat mot Dallas.

Kampen i väst hårdnar ordentligt.

ANNONS

Matt Boldy blev stor övertidshjälte när Minnesota Wild kvitterade matchserien mot Dallas Stars. Med 28,9 sekunder kvar av den första förlängningsperioden styrde han in 3–2 och såg till att det nu står 2–2 i matcher i den första rundan av Stanley Cup-slutspelet.

Avgörandet kom efter att Jared Spurgeon skickat pucken mot mål, där Boldy stod helt fri och elegant styrde den förbi Jake Oettinger i Dallas-kassen. Målet fullbordade en stark upphämtning av Wild, som såg ut att gå mot förlust innan Marcus Foligno kvitterade med 5.20 kvar av tredje perioden.

– Frustrationen i laget finns inte. Vi kunde vila upp oss och komma tillbaka med rätt inställning, sa Boldy efter matchen.

Boldy hade en händelserik kväll. Ett mål dömdes bort i ordinarie tid efter målvaktsinterference, och ytterligare ett i övertid efter en misstänkt spark. Men till slut fick han sin revansch – och sitt tredje mål i serien.

ANNONS

Minnesotas svenske målvakt Jesper Wallstedt storspelade och stod för hela 43 räddningar.

– Jag var så exalterad att jag nästan slog i taket. Det kändes som att vi varit nära så många gånger, och till slut gick den in, sa Wallstedt.

Dallas fick mål från Jason Robertson och Miro Heiskanen, båda i powerplay – ett spel där Stars haft ett tydligt övertag i serien. Laget saknade dock sin toppcenter Roope Hintz.

Match 5 spelas i Dallas natten till onsdag svensk tid.

Samtidigt kom ett tungt besked för Stars. Backen Nils Lundkvist tvingades lämna matchen i den andra perioden efter att ha fått en skridsko i ansiktet av Michael McCarron i samband med en utvisningssituation. Svensken ådrog sig en djup sårskada och återvände inte till spel. Enligt tränaren Glen Gulutzan väntar vidare undersökningar i Dallas.

Dallas hoppas nu studsa tillbaka på hemmais – och få bättre utdelning.

– Vi hade inte riktigt puckstudsen med oss. Vi måste bli bättre på att avsluta våra chanser, sa tränaren Gulutzan.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Henrik Sjöberg är chefredaktör för Hockeynews.

Henrik var tidigare reporter på Dagbladet i Sundsvall (2006-2009) och på Expressen (2009-2019) och har bevakat OS, Stanley Cup, World Cup och ett 20-tal VM- och JVM-turneringar som utsänd reporter.

Största hockeyminne: Har vunnit tekningar mot Igor Larionov under gästspelet i Hockeyettan 2006.

Läs också

ANNONS