New York Rangers har fått en bra start på säsongen då laget tog sin andra raka seger när Minnesota Wild besegrades med 7–3. Mika Zibanejad spelade fram till lagets ledningsmål som gjordes av Chris Kreider efter drygt fyra minuters spel. Innan den första perioden var slut ledde Rangers med 3–0.
Mika Zibanejad spelade även fram till Rangers sista mål som även det gjordes av Chris Kreider med knappt sex minuter kvar att spela.
LÄS MER: Smakstart för Zibanejad och Rangers: "Alla älskar honom"
Därmed följde svensken upp sina två mål i premiären mot Tampa Bay Lightnings med två assist och står på fyra poäng på de två inledande matcherna. Stor segerorganisatör mot Minnesota blev dock Artemi Panarin som stod för ett mål och tre assist i Xcel Energy Center.
– Det är vad vi ser hos vår lineup. Det finns mycket skicklighet och talang och så länge vi jobbar hårt så kommer vi att ha olika målskyttar, säger Gerard Gallant, tränare i New York, till NHL:s hemsida.
LÄS MER: Mika: "Jag har fått en annan känsla i mig själv jämfört med när jag var yngre"









