
Timrås målvakt Jacob Johansson blev stor hjälte alla fyra matcherna i Play Out mot Djurgården. Han hade en räddningsstatistik på 92,4% och släppte bara nio puckar på fyra matcher, kontra Djurgårdens 16 mål dom släppte. Johansson tycker att Timrå vann matchserien rättvist.
– Jag tycker att vi har ägt matchbilden, även om vi backat tillbaka vissa sekvenser blir vi inte för passiva. Vi vinner välförtjänt, säger Johansson.
Du fick kritik under säsongen men spelar nu på topp, berätta om jobbet du gjort tillsammans med din målvaktstränare?
Vi har blivit bättre under säsongen. Vi har funkat bra. Det är en lagsport så alla måste hjälpa till för att det ska bli bra, säger Timråmålvakten.
Timrås General Manager Kent "Nubben" Norberg var även han mer än nöjd med lagets insatser i Play Out mot Djurgården.
Hur går dina känslor?
– Näe men det är fantastiskt, ett fantastiskt avslut på den här säsongen, säger "Nubben".
Timrå kom sist i grundserien men klev in i kvalserien med en helt ny energi och mentalitet och bevisade för hela hockeysverige att man hör hemma på landets högsta nivå.
– Vi fick en fantastisk start. Jag tycker vi utnyttjar Djurgårdens ganska tröga backar. Jag tycker det är välförtjänt.
Målvakten Jacob Johansson fick kritik under säsongen men "levlade" upp efter jul, Kent Norberg tycker att kritiken inte var välförtjänt.
– Ska jag vara ärlig så tycker jag inte att han fick den hjälp han behövde men har visat efter jul att han är fantastisk. Jag är glad för honom. En seriös kille som går in för det här för 110%, säger Norberg.

