Axel Holmströms framtid har varit något som det spekulerats flitigt kring den senaste tiden. HockeyNews.se skrev i slutet av februari att Skellefteå försökte värva tillbaka Holmström, som har två SM-silver med Skellefteå.
I början av veckan avslöjade MrMadhawk att Holmström hade nobbat Skellefteå och att han i stället valde mellan HV71 och Luleå.
Nu bekräftar Luleås GM Stefan ”Skuggan” Nilsson för Norrbottens Media att det inte blir spel i Luleå nästa säsong.
– Han kommer inte att komma hit, säger han till tidningen.
I stället blir det HV71 för Holmström, enligt Norrbottens Media.
Axel Holmström, 22, debuterade i SHL med Skellefteå säsongen 2013/14. Året därpå slog han igenom på allvar då han först gjorde 20 poäng (10+10) på 44 grundseriematcher. Sedan var han en av nyckelspelarna när Skellefteå tog sig hela vägen till final. Holmström gjorde hela sju mål och elva assist på 15 slutspelsmatcher.
Det blev ytterligare två säsonger i Skellefteå innan han 2017 försökte slå sig in i Detroit Red Wings, som draftade honom i den sjunde rundan, som nummer 196 totalt 2014. Under de två år han har spelat i Nordamerika har det inte blivit någon match i NHL. I fjol noterades han för 26 poäng på 66 AHL-matcher och den här säsongen har det blivit 22 poäng på 57 matcher.
Holmström, som spelade JVM både 2015 och 2016, väljer nu alltså att flytta hem till Sverige och HV71.





