Eastern Conference
Tampa Bay Lightning – Columbus Blue Jackets 1–3 (1–1 i matcher)
Svenskar, Tampa: Ingen svensk noterades för poäng Columbus: Alexander Wennberg (1 mål)
LÄS MER: Grundlurade backstjärnan – Wennberg utjämnade mot Tampa Bay
Målskyttet i nattens NHL inleddes när Nikita Kutjerov snappade upp en puck som studsat i sargen och flippat in den i kassen för 1–0 Tampa.
Blue Jackets svarade emellertid upp tre gånger om, däribland med ett klassmål av Alexander Wennberg.
Och då Jonas Korpisalo i Columbuskassen fortsatte med sitt storspel från senast och motade 36 puckar räckte inte Kutjerovs kasse till.
Utjämnat i matchserien med andra ord och nästa gång lagen möts blir natten mot söndag, 01:30 svensk tid.
Boston Bruins – Carolina Hurricanes 2–3 (1–1 i matcher)
Svenskarna: Ingen svensk noterades för poäng i matchen
Timmar innan nedsläpp kom beskedet att Bostons superstjärna David Pasternak inte skulle komma till spel.
Och utan tjeckens kyliga tjänstgöring sköts Bruins i sank av Carolinas stjärnspäckade kemi, med Andrei Svetjnikov i spetsen.
Ryssen stod för 1+1 inom loppet av 90 sekunder, däribland en riktig stänkare för 2–1 i andra perioden.
Alldeles innan perioden hann rinna ut i sanden såg dock Brad Marchand till att kvittera till 2–2.
Väl i tredje såg dock Dougie Hamilton till att bomba in 3–2 för Hurricanes, och efter att laget överlevt ett bostonianskt bombardemang var matchserien utjämnad.
Western Conference
Vegas Golden Knights – Chicago Blackhawks 4–3 OT (Vegas leder 2–0 i matcher)
Svenskarna: Vegas: Robin Lehner (88 i räddningsprocent. Stoppade 22 av 25 skott. 67:13 i istid)
Robin Lehner fick chansen på nytt efter succén senast och fortsätter att hålla segersviten vid liv.
Men i natt krävdes övertid innan Reilly Smith kunde få till ett avgörande.
Dessförinnan hade Vegas tagit ledningen i matchen två gånger om, men vid båda tillfällena krigade sig Blackhawks tillbaka och grejade kvittering.
Och även om Chicago gick förlorande ur matchen så var Lehners motpart i Chicago, Corey Crawford, en vägg under långa stunder.
För Blackhawks del blev det även Stanley Cup-debut för Gävlesonen Lucas Carlsson som gick in istället för en annan Brynäsprodukt – Adam Boqvist.
Carlsson spelade 10:33 minuter och registrerades för ett skott på mål i förlusten.
Dallas Stars – Calgary Flames 5–4 (1–1 i matcher)
Svenskarna, Dallas: John Klingberg (2 ass), Mattias Janmark (1 ass) Calgary: Ingen svensk noterades för poäng
Ett revanschsuget Stars såg till att utjämna matchserien mot Calgary i natt.
Flames succéman Dillon Dube såg i och för sig till att skjuta in öppningsmålet redan i matchens första byte, men tre raka Dallasmål, varav två av Miro Heiskanen satte Texasborna i förarsätet.
En reduceringspuck kom förvisso efter att Derek Fobort skickat en puck på mål som Ben Bishop inte räknat med, men Dallas fick en snabb replik av Corey Perry.
Flames fick dock upp hoppet på nytt i tredje efter att John Klingberg tappat en puck i powerplay som en snabbskrinnande Tobias Reider snappat upp och skjutit in för en reducering.
Och mot slutet av perioden krigade Sam Bennet in 4–4-kvitteringen i powerplay, men det räckte inte.
För det var Dallas kväll. Med mindre än minuten kvar av matchen hittade Perry en helt öppen Jamie Oleksiak som kunde vispa in 5–4 och segern var i hand.
***
Gillade du artikeln? Värd en hamburgare – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.

