Tre Kronor tar sig an Tjeckien på söndagen då gruppspelet fortsätter. Landslagsledningen håller fyra platser öppna för möjliga förstärkningar från backar eller forwards från den andra rundan av Stanley Cup-slutspelet som pågår för fullt.
Tre lag med stort svenskintresse i VM är en match ifrån att få sin sin säsong ta slut:
Nashville: Anders Lindbäck, mv (uppkallad till NHL utan att spela), Mattias Ekholm, b, Viktor Arvidsson, f, Filip Forsberg, f, och Calle Järnkrok, f.
Pittsburgh: Carl Hagelin, f, och Patric Hörnqvist, f.
San Jose: Tim Heed (spelar inte), Joakim Ryan (spelat i två matcher i slutspelet), Melker Karlsson och Marcus Sörensen.
Tre Kronors coacher har tidigare under säsongen varit över i USA och Kanada och träffat NHL-svenskarna och skaffat sig en bild inför VM.
– Vi gjorde vår resa i mars där vi träffade alla de här killarna och ställde frågan om de var intresserade och då fick vi vårt svar. Sedan när slutspelet börjar låter vi dem vara tills något lag är utslaget. Då tar vi kontakt, det är så det kommer att funka nu.
Ni vet hur de ställer sig till VM om de är hela och friska?
– Ja, inför slutspelet. Men man vet aldrig vad som händer efter slutspelet för det är så många matcher och det kan bli skador och det är saker som händer, men vi har hyfsad idé och vi har surrat med dem. Det är därför man vill ställa frågan efteråt också.

