I torsdags stängde NHL ned pågående säsong på grund av viruset och världen över isolerar sig nu folk för att inte sprida smittan vidare. Samtidigt samlas fortfarande festande folkmassor i städer som inte behövt stänga ned ännu, däribland Nashville. Detta får Bonino att skicka en vädjan via sin Twitter.
– Jag ser folk gå ut på barer och restauranger och jag vet inte om de själviska eller naiva. En interaktion med en annan person kan, i värsta fall, potentiellt leda till att många andra dör. Om du är ung och frisk kanske du känner dig osårbar, men kommer det finnas någon plats kvar på sjukhuset om något händer dig?, skriver stjärnan på Twitter.
Friendly thoughts pic.twitter.com/heWNokTvtm
— Nick Bonino (@NickBonino) March 15, 2020
Han berättar vidare att så vitt han vet har hela Predators valt att isolera sig sedan man kommit hem från Toronto i torsdags. Samtidigt så ser han videos spridas med ”hundratals” som festar på centralgatan Broadway mitt i Nashville.
– Jag tvivlar på att alla kommer bli glada av vad jag säger. Jag förstår att folk är fria att göra som de vill, men snälla, stanna hemma om du kan.
LÄS MER: NHL-pampen ger inte upp säsongen

