Ville Leskinen blev inte den succé Färjestad hoppats på och i tisdags meddelade de att de brutit kontraktet med den finske forwarden, något som gjorde att de gav sig ut på jakt efter en ny forward för att fylla tomrummet.
Under torsdagen gjorde de klart med just en sådan.
Närmast från KHL-laget Kunlun ansluter nämligen den 28-årige centern Michael Latta.
Färjestad hoppas nu att Latta, som har 113 NHL-matcher på kontot, har varit klubblös under hösten, ska kunna bidra med både tyngd och frenesi.
– Vi har pratat med en hel folk omkring honom och det vi fått till oss är att det är karaktär, attityd, energi, vara en jobbig jäkel samt att han är grymt bra i omklädningsrummet. Så ja, det här ser vi fram emot, säger FBK:s GM Peter Jakobsson.
Latta ser fram emot att komma tillbaka till hockeyn igen efter att ha skrivit på ett kontrakt över resterande del av säsongen.
– Det här kommer att bli kul. När jag fick reda på att det var klart sökte jag information om Karlstad och såg en stad som ser fantastik ut. Hockeyn har jag också kollat upp och det är en rolig hockey som spelas, säger han.






