HockeyNews
PLUS

NHL-coachen som ställs mot Tre Kronors Sam Hallam i VM i Tammerfors

Bildbyrån
Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS
Tre Kronors kommande VM-motståndare USA har gjort klart med förbundskapten inför turneringen i Tammerfors i maj.
Och precis som förra säsongen blir det NHL-coachen David Quinn, 56, som leder det amerikanska laget.

//

Med koden SILLYSOMMAR får du Hockeynews PLUS i två månader för endast 99 kr. Du betalar 2x49,50 kr. Ordinarie pris: 178 kr. Säg upp när du vill. Från månad tre övergår abonnemanget till ordinarie pris. Nu kan du enkelt betala med Swish.Skaffa PLUS här.

ANNONS

San Jose Sharks huvudcoach David Quinn har utsetts till förbundskapten för USA i VM även 2023. Quinn coachade USA i OS och VM 2022 och får en ny chans att jaga medaljer i Finland. Tre Kronor möter USA i den sista gruppspelsmatchen i Nokia Arena den 23 maj.

– Det är härligt att David coachar vårt lag igen den här säsongen, säger USA:s general manager Chris Clark till det amerikanska ishockeyförbundets hemsida.

ANNONS

LÄS MERKlart: Ryssland och Belarus portas ytterligare en säsong från mästerskap

Clark dubblerar också genom att han är assisterande general manager i NHL-klubben Columbus.

– Han är extremt bekant med urvalet av spelare och förstår dynamiken som gäller inför att förbereda ett lag för att vinna ett guld på världsnivå.

ANNONS

I den amerikanska VM-ledningen ingår Ryan Martin (vice GM i NY Rangers) och Craig Conroy (vice GM i Calgary).

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2