HockeyNews
PLUS

NHL-beröm i Elias bedrövelse

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

KÖPENHAMN. Elias Pettersson var med och assisterade till Patric Hörnqvists första mål i VM.
Men det var tänkt att Gustav Nyquist skulle ta platsen i kedjan med Mikael Backlund och Hörnqvist.
– Mycket möjligt, säger förbundskapten Rikard Grönborg.

ANNONS

När Detroitforwarden Gustav Nyquist drabbades av ett virus på söndagen fick Elias Pettersson chansen att spela med Patric Hörnqvist och dessutom fortsätta med lagkaptenen Mikael Backlund.
Det fungerade för trion direkt. I den första perioden fick de spela i powerplay och då sköt Hörnqvist 2-0 mot Schweiz efter förarbete från Elias Pettersson och Mikael Backlund.

– Det är bra lirat av Elias och Backlund. Elias suger ut sin gubbe och hittar Backlund och sedan lägger han in den till mig och jag skjuter in den. Skönt att få göra mål, säger Hörnqvist som gjort sig känd i Pittsburgh i NHL att vara bra framför motståndarmålen i powerplay.

Den formen har han tagit med sig till VM i Danmark.
Och kedjan med Backlund (ett mål och tre assist) var lysande. Så länge det varade.

ANNONS

"Alltid nära varandra"

– Vi var snabba på pucken och vi fick några spelvändningar. Vi var alltid nära varandra och hade bra kommunikation där ute. Förhoppningsvis är det något att bygga vidare på, säger Hörnqvist.

Mikael Backlund, som har spelat med Elias Pettersson och Gustav Nyquist under VM var också nöjd med kedjan.
– Vi hade lite studsar med oss och gjorde ett mål tidigt. Det hjälper så klart. Både jag och Elias hade väl vår bästa match i hela turneringen och så kommer ”Bengan” (Hörnqvist) in och kör. Det är klart det går bra då.

ANNONS

Backlund om 2-0-målet som Hörnqvist gjorde:
– Jag tycker att det var bra. ”Bengan” har väl gjort några mål därifrån förut. Jag tyckte det blev bra kemi direkt. Elias är duktig på att hålla i pucken och lägga de där passningarna. Det blev riktigt bra.

Var det tänkt att Elias Pettersson skulle spela med dig och Hörnqvist?
– Det får du fråga coachen om hur tanken var där, haha, säger Mikael Backlund.

Men det låter på Rikard Grönborg som tanken var att Gustav Nyquist skulle ingå i den kedjan och det lär han göra när han blir frisk från sitt virus.
Hörnqvist hann inte riktigt uppfatta vad som hände vid tillfället då Elias Pettersson fick en fraktur i tummen då han kraschade in i målstolpen.

ANNONS

– Det är klart det är aldrig bra när man ser att någon lagkompis får kliva av.

Elias Pettersson missar dessvärre resten av VM, men den dubble Stanley Cup-vinnaren Patric Hörnqvist hann se det hela den svenska hockeypubliken sett under Petterssons show i SHL och SM-slutspelet med Växjö.
– Han visade där ute att han är en skicklig spelare. Han är alltid på rätt plats och det brukar betyda att man har en bra ”hockey sense”. Det var kul att spela med honom.

Läs fler nyheter om hockey-VM här

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews

Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.

Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.

Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.

Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2