Den svenske förbundskaptenen för Danmarks landslag, Jan Karlsson, presenterade under måndagen en första trupp under förberedelserna inför ishockey-VM på hemmaplan i maj.
Södertäljes förstemålvakt George Sörensen är en av spelarna som får chansen att visa upp sig i Odense under träningarna den här vecka. Nästa vecka tas laget ut som ska spela en landskamp mot Frankrike i Grenoble och till den matchen kan Janne Karlsson räkna in ett par förstärkningar.
Ensam dansk från Sverige
George Sörensen, 22, är den enda danska spelaren från någon av de två toppligorna i Sverige. Sörensen startade i 43 av 52 matcher för SSK i Hockeyallsvenskan. Han hade den tredje bästa räddningsprocenten (92,05) och bidrog till att klubben var nära att nå SHL-kvalet mot Mora. Sörensen spelade två VM-matcher för Danmark förra våren och fanns med i truppen 2016.
Bland övriga danska spelare finns Sverigebekantingar som målvakterna Sebastian Dahm (Malmö) och Thomas Lillie (Växjö), samt backar som Mads Larsen (Malmö) och Emil Kristensen (Linköping och Oskarshamn) och forwards som Mads Eller (Frölunda) och Kristian Jensen (Luleå).
