Presenteras i samarbete med ATG
Mycket av förhandssnacket till matchen mellan Linköping och Frölunda handlade om Kristoffer Gunnarsson. Den 21-årige backen är utlånad från Frölunda till Linköping, och i går ställdes han alltså mot laget han egentligen tillhör.
– Det var en märklig känsla att gå ut och möta dem. Det var speciellt, helt klart. Jag hade förberett mig lite mer mentalt. Jag kände att det kanske kunde bli en annan typ av match. Under matchen var det som vilken annan match som helst. Det var inga konstigheter, säger Gunnarsson till HockeyNews.se.
På vilket sätt förberedde du dig?
– Jag visste att det skulle bli lite nervigt för mig, att spela mot sina gamla lagkompisar. Magkänslan innan var ändå bra. Jag var taggad på att möta dem. Det blev en rätt svängig match som hade kunnat gå åt vilket håll som helst, säger Gunnarsson.
Frölunda hade ledningen med både 1–0 och 2–1, men Linköping kvitterade två gånger om, men till slut var det ändå göteborgarna som stod som segrare. Gunnarsson spelade drygt 18 minuter och noterades för tre tacklingar. 21-åringen, som spelade JVM 2017, kom till Linköping i början av december på lån för resten av säsongen – och han trivs så hår långt.
– Jag får bra med förtroende. Jag får det jag förtjänar. Jag trivs bra. Jag ser fram emot att representera Linköping resten av den här säsongen, säger Gunnarsson.
Vad i ditt spel tycker du att du har förbättrat sedan du kom till LHC?
– Jag har fått visa min fysiska sida och det kommer med speltiden. Det är svårt att jaga tacklingar när man får fem, sex minuter per match. Får man mer förtroende kommer man lättare in i det. Man tänker inte så mycket då, säger han.
Skulle du kunna bli kvar i Linköping även nästa år?
– Det vet jag inte. Det håller jag osagt. Just nu är jag bara inställd på att stanna här resten av säsongen. Jag har inte pratat något om det med Frölunda. Jag har fullt fokus på Linköping nu, säger Gunnarsson.
I och med förlusten är Linköping på den sjätte och sista kvartsfinalplatsen. Upp till serieledande Luleå skiljer sex poäng och ner till Brynäs, utanför slutspel, är det samma marginal. I morgon ställs Linköping mot just Brynäs.
– En tuff bortamatch. Det gäller att inte kolla för mycket på tabellen. Några poäng hit och dit och det kan svänga snabbt. Vi får försöka göra bra prestationer varje match, säger Gunnarsson.







