Den svenske forwarden Alexander Steen är född och uppväxt i Winnipeg där hans pappa Thomas Steen spelade under sin NHL-karriär.
I nattens match mot Winnipeg gjorde St.Louisforwarden sin 1000:e NHL-match i karriären – och det kunde knappast blivit ett mer lämpligt ställe att göra det på.
– Det är roligt hur saker kan bli ibland. Jag menar med alla skador jag har haft och alla matcher jag spelat, och med tanke på att Winnipeg inte ens haft ett lag under majoriteten av min karriär, att då min 1000:e match hamnar här i Winnipeg när vi möter Jets, det är sjukt, säger han i en kommentar på St Louis officiella hemsida.
It’s not always about the destination, but more the journey to get there. #Steen1000#stlbluespic.twitter.com/sznSQuJc2s
— St. Louis Blues (@StLouisBlues) February 1, 2020
Milstolpen uppmärksammades på jumbotronen i Bell MTS Place och publiken gav forwarden stående ovationer. På läktaren satt dessutom pappa Thomas Steen och bevittnade hyllningen.
Hans 1000:e match slutade dock i förlust. Winnipeg vann med 5–2 och Alexander Steen gick poänglös från matchen.
All class. The Jets and their fans honor Alexander Steen on playing in his 1,000th NHL game. #stlblues
— FOX Sports Midwest (@FSMidwest) February 2, 2020
TV: FSMW | Stream: FSGO pic.twitter.com/ylCjBGBe1C

