Det är nästan två år innan det är dags för Alexander Holtz att få uppleva NHL-draften. Men vägen dit kommer att bli en upplevelse för 16-åringen.
Född 2002 och en av svensk hockeys allra största talanger just nu och under den här veckan kommer många blickar att riktas mot honom – när Hlinka Gretzky Cup avgörs i Edmonton.
Holtz kommer att ha en stor roll i Småkronorna och han avgjorde genrepet mot Finland efter straffar under gårdagen.
Att han blir kallad för supertalang är inget problem.
– Jag tycker bara att det är kul att höra. Jag vet att man inte får något gratis så det är bara att jobba vidare och bli så bra som möjligt. Det är NHL man siktar på hela tiden men sedan har man delmål på vägen, säger Holtz.
Ett av delmålen på vägen är förstås att ta sig hela vägen upp till Djurgården a-lag. Helst vill han göra sin första match i SHL redan i vinter.
– Jag hoppas på att få en stor roll i J20 och göra så bra som möjligt där och hade hade varit coolt att få prova på nån match i a-laget också. Det är ett delmål och något man verkligen vill göra. Det siktar jag på nästa säsong, säger Holtz.
Favoritlaget under uppväxten? Stanley Cup-mästarna Washington Capitals.
– Det är tack vare ”Ovie”. Sen har jag träffat Bäckström också, det var jäkligt coolt. Han tränade med Andreas (Öhgren) och jag fick träffa honom då en gång.
• Vilka är dina förebilder?
– Ovetjkin och Laine. Två stora rightare med bra skott.
• Som du?
– Lite kanske. Men dom är lite vassare, eller mycket vassare. Jag är en prickskytt men kan se passningsvägar och göra medspelarna bättre också.
En sak som sticker ut när det gäller Holtz jämfört med den typiska 16-åringen är att han redan har över 20 000 följare på Instagram.
– Det är klart att jag tycker att det är kul att många gillar det man gör och vill följa det man gör. Men jag tänker inte så mycket på det utan gör bara det jag gör.
• Vad är roligaste med hockeyn just nu?
– Framtiden. Det som kan hända, det är det man längtar till.
Småkronorna inleder Hlnika Gretzky Cup under måndagskvällens svensk tid – 23.00 är det nedsläpp i premiären mot Slovakien.
Se hela intervjun med Alexander Holtz i spelaren ovanför.
Läs senaste nyheterna om landslagshockey

