Läs mer
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
I samarbete med

Kritiserat och ifrågasatt – men Modo tog revansch mot topplaget Kalmar, höll nollan och vann med 3–0.
Efter bland annat 37 räddningar av Adam Werner.
– Grymt starkt av oss, säger han i TV4.
Modo vann med 3–0, detta efter fjärde nollan för säsongen från Adam Werner. Målvakten stod för 37 räddningar när Kalmar öste på framåt, men Werner var omutlig, och Modo vann efter fyra raka förluster.
– Det är ingen hemlighet att vi kommer från en tuff period. Grymt starkt att komma ihop som lag. Även om det inte alltid är perfekt så är det krig, blockade skott och allt vi pratat om. Det är en tuff period att komma från men jäkligt starkt av oss som lag att ta den här vinsten, säger Werner i TV4.
– Det har studsat emot, men det är inte bara det. Men det har studsat emot, det måste jag få säga. Då får man jobba hårdare och det har vi gjort. Det betalar av sig här, fortsätter han.
Om att hålla nollan, säger han:
– Skönt, klart det är bra tajming, men det är hela laget, man gör det inte själv. Men jag ska inte ljuga, det är jävligt skönt att hålla nollan.
– Det här måste vara varje match. Det är skitsamma hur det känns för dagen, vi måste göra kriget för varandra och göra det tillsammans.
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)