I samarbete med

Modo vill förbättra sin verksamhet och kom med ett antal nyheter på tisdagen kring klubbens organisation.
Johan Widebro fortsätter permanent som vd och samtidigt tar klubben hjälp av Joakim Grundberg, Europachef för Philadelphia Flyers.
Joakim Grundberg är en välkänd Modosupporter och har suttit flera år i Modos styrelse tidigare.
Nu kommer han tillbaka till klubben i en ny roll som fått titeln ”sportslig senior advisor”. Det berättade klubben i en livesändning på förmiddagen.
– Han har unik komp inom hockeyn från hög internationell nivå, och är dessutom modoit. Han ska hjälpa till i sporten, säger klubbens ordförande Ulf Strinnholm i sändningen.
Grundberg ska göra en översyn kring det sportsliga och ha nära kontakt med Modos sportchef Henrik Gradin och assisterande sportchefen Felix Dahlin.
– Vi vill att han benchmarkar vår verksamhet mot de bästa i Sverige. Och ser hur vi jobbar, vilka saker vi är bra på och möter de som är bäst, och vad behöver vi förbättra och lägga resurser på. Och med hans internationella ögon, hur jobbar man på andra sidan Atlanten och så vidare, säger Modos tillförordnade vd Johan Widebro i sändningen.
Widebro själv meddelade också att han blir permanent vd från 1 juli, och har tackat ja till att fortsätta.
– Jag har tagit en fundering med mig själv sedan jag fick fågan för 2-3 veckor sedan, säger han och konstaterar att det är tio år sedan han sökte samma jobb första gången.
Han hade sedan tjänsten från 2016–2025, då han valde att kliva av. Men i december ombads han att komma tillbaka som en tillfällig lösning när Benny Kedén hoppade av efter bara några månader.
– Jag har fått fint bemötande av personalen sedan jag kom tillbaka och känner att vi har ett ömsesidigt förtroende för varandra. Det har varit den stora drivkraften, att jag känt att vad roligt det varit att åka till jobbet, säger han i Modos sändning.
Henrik Gradin angående att Joakim Grundberg kommer in i den här rollen:
– Han har inblick i hur strukturerat det är och hur det jobbas i många klubbar. Vi vill vara så nära toppen som möjligt. Är vi proffsiga hela vägen upp och gör allt lite bättre så kommer resultatet bli bättre också, säger "Hinken".
– Kravbilden kanske måste vara lite hårdare eller bättre. Vi måste förändra saker som varit bra men kan bli lite bättre, men vi ska inte göra om allt, våra juniorer på herrsidan har gjort det jättebra och damjuniorerna är kvar i sitt slutspel, fortsätter han.
– Klart att förutsättningarna är annorlunda om vi är i SHL men det finns mycket man kan göra gratis som handlar om hårt jobb och konsekvens.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
