HockeyNews
PLUS

Modo i toppen för att stanna

Erik Mårtensson/Bildbyrån
Erik Mårtensson/Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Modo har gått som tåget i höst.

SDHL-överraskningen har inga andra planer än att fortsätta på samma sätt.

Jag visste att vi skulle vara topp 4 när vi drog igång, säger Erika Grahm till Sportbladet.

//

Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.

✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.

ANNONS

Modo har haft ett par tyngre år efter finalen 2014, men den här säsongen har man helt plötsligt blivit ett topplag att räkna med igen.

Modo ligger tvåa, nio poäng bakom Linköping som har tre matcher mer spelade, och har åtta raka segrar i ryggen inför helgens tre matcher – först mot Djurgården i kväll och sedan två mot just LHC.

– Vi ska fortsätta med en niopoängshelg. Det skulle vara riktigt gött. För att ta nio poäng måste vi göra tre riktigt bra matcher, säger lagkaptenen Erika Grahm till Sportbladet.

ANNONS

26-åringen har gjort 13 säsonger i Modo och är inte förvånad över årets succé. Inför säsongen plockade Öviks-klubben bland annat in den nordamerikanska kvartetten Kaitlyn Tougas, Sidney Morin, Michela Cava och Jenelle Kohanchuk.

– Det är inte så många som har koll på vad man värvar och vissa är kanske förvånade men inte jag. Jag visste att vi skulle vara topp 4 när vi drog igång, efter att de nya spelarna kommit, säger Grahm. 

ANNONS

Följ det som skrivs före och efter helgens SDHL-matcher här.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2