I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Modo-backen redo - efter skadeproblem

ANNONS
Victor Berglund drogs med ryggproblem under hela förra säsongen.
Nu är Modo-backen skadefri och redo för en ny jakt på SHL.
Berglund fick problem med ryggen redan i slutet av förra sommaren. Trots det spelade han vidare under säsongen, men besvären påverkade honom tydligt på isen.
– Ryggen är ju centralen på kroppen så det var väl mycket som stökade med skridskoåkning och hela den biten. Det var ett jobbigt år, säger han till Allehanda.
//
11 000 prenumeranter – nu firar vi med PLUS för 11 kr. Lås upp hela Hockeynews PLUS för bara 11 kr första månaden. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill. Skaffa PLUS här!
ANNONS
Efter en sommar där han kunnat förbereda sig ordentligt är situationen en annan.
– Det är bakom mig och jag har haft en bra sommar, säger han.
Berglund hade höga förväntningar på sig inför förra säsongen, men fick stundtals kritik för sina prestationer. Något han själv inte lade särskilt mycket fokus på.
– Jag läser inte sociala medier och det är ingenting jag försöker lägga krut på. Jag är min största kritiker.
Även för Modo som lag blev förra säsongen en besvikelse. Laget var en av förhandsfavoriterna, men åkte ut i semifinal.
Nu tycker Berglund att förutsättningarna är goda för att gå längre.
– Vi har fått ihop en otroligt bra grupp och alla är supertaggade.
På frågan om Modos chanser den här säsongen är han tydlig:
– Vi har bra spelare på alla positioner så jag tycker vi har stora möjligheter att ta oss långt.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
