HockeyNews
PLUS

Han är mest överskattad – enligt spelarna

Jonathan Pudas
Foto: Ola Westerberg/Bildbyrån

Publicerad: Idag 10:31

FacebookXWhatsApp

Experter och supportrar gör ofta sina åsikter tydliga. Och i Sportbladets enkät även spelarna. 

Då får Jonathan Pudas ”pris” som mest överskattade spelare. 

– Det har jag inga problem med, säger han. 

ANNONS

Sportbladet har ställt frågor till totalt 91 spelare från samtliga SHL-lag som svarar anonymt om bland annat vilket lag som vinner SM-guld och vilket som åker ur. 

Där får Brynäs guldtipset, dock i hård konkurrens – och Växjö är oväntat trea. 

HV71 tippas åka ur, nästan hälften av de tillfrågade spelarna tror det. 

En fråga handlar också om mest överskattade spelare. Där får Jonathan Pudas flest röster, var tionde enkätsvar pekar ut Skellefteåbacken. 

Missa inga hockeynyheter – anmäl dig till vårt nyhetsbrev här

– Jag ser det också som att jag har lyckats reta upp en och annan motspelare. Sen om jag är den mest överskattade.. Det finns nog bra många fler backar som har gjort färre poäng som borde vara med på den listan, säger Pudas.

Emil Sylvegård , Oscar Engsund och Marek Hrivik får också fler röster än de flesta. 

Spelarna svarar i enkäten även på frågor om vilket lag de mest och minst skulle vilja spela för, vilka arenor de gillar bäst och sämst, vilken tränare de helst skulle spela för och vilken spelare i ligan som är bäst, bland annat. 

Allt på Hockeynews PLUS för bara 69kr. Skaffa PLUS. Säg upp när du vill.

ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)

ANNONS