JVM-2020 i Tjeckien presenteras av:
Oddsen på JVM hittar du här – UNIBET
CCM #CCMStickFilter #OnePieceBoot
IQ Fuel Make you better, for real!
Advisa samla dina lån och krediter
Juniorkronorna fick en drömstart i semifinalen mot Ryssland. Rasmus Sandin gav Sverige ledningen efter bara 16 sekunder med ett slagskott från blålinjen efter en vunnen tekning.
Men sedan gick det fort åt andra hållet.
Ivan Morozov kvitterade efter 3.04 i powerplay och drygt en minut senare kom nästa avbräck.
Poängkungen Nils Höglander fick lämna matchen med ett matchstraff – Höglander dumpade ner pucken i anfallszonen och försökte sedan ta emot en tackling från den ryske stjärnan Grigori Denisenko men träffade ryssen i huvudet och fick 5+20 minuter.
I det efterföljande powerplayspelet tog Ryssland ledningen i matchen. Därefter gjorde Ryssland ytterligare två mål innan Samuel Fagemo kunde reducera i powerplay. Ryssland ledde med 3–2 efter den första perioden.
I den andra perioden slog Rasmus Sandin till ännu en gång med ett slagskott. Pang och det var kvitterat till 3–3. Det är helt öppet inför den tredje perioden.
Läs mer
Kommentarer
PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)
Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor




