I samarbete med

Leo Sahlin Wallenius gjorde viktiga 2–2 och var inblandad i avgörande 3–2-målet för Växjö.
Efteråt gav han sin syn på målet – och smeknamnet han fått.
Växjö vände och vann med 4–2, och reducerade i matchserien till 1–2 i matcher.
Leo Sahlin Wallenius spelade en nyckelroll – den unge backen loggade många minuter i backparet med Brogan Rafferty, och tillsammans stängde de ner defensivt och var bidragande offensivt också.
Rafferty sköt 3–2 med förarbete från Felix Robert och Sahlin Wallenius – och den sistnämnde gjorde alltså 2–2 efter snyggt samspel med Lucas Elvenes.
– Jag ser att jag har Elvenes där, german honom pucken och tar ny position så brukar man få tillbaka pucken, säger Leo i TV4.
Om betydelsen av segern, säger han:
– Såklart att det gör mycket, det är stor skillnad på 1–2 och 0–3. Det blir en rolig match här nästa, vi är laddade.
Om fokuset för att vinna, säger han:
– Det är väl att försöka tänka att ha kul, flytta pucken, vara snabba nerifrån och snacka med varandra, så löser sig de flesta situationerna.
Han fick sedan frågan om sitt smeknamn, där lagkamraterna enligt TV4:s Staffan Kronwall kallar backtalangen för ”Showtime”.
Något Kronwall frågar om att det finns en koppling till att Sahlin Wallenius ska spela i NHL nästa säsong – han har ett kontrakt med San José Sharks.
– Nej det vet jag inget om, skrattar Leo.
– Det är nåt (lagkamraten) Dennis Rasmussen fått för sig, han kallas också ”Kingen”, så du får fråga honom om det i nästa intervju.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist sedan 2006, främst som hockeyreporter på Länstidningen i Södertälje men har även varit på Gefle Dagblad/Arbetarbladet, TT och Hockeypuls.se, för vilka han bevakade hockey-VM i Danmark 2018.
Han har även bevakat NHL och JVM i Buffalo samt kommenterat SHL, Hockeyallsvenskan och SDHL för TV4.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminne: ”Arto Blomstens 5–2 i tom kasse i VM-finalen 1992. Jag var 6 år och blev helt fast i hockeyn. Sen finns det många stora ögonblick – OS 2006 var otroligt häftigt, men också att få uppleva VM-guldet 2018 på så nära håll, samt favoritlaget St Louis Blues Stanley cup 2019"
