Luleåpubliken hyllade Skellefteås reservmålvakt David Rautio i samband med mötet i norr i lördags. Rautio har ett långt förflutet hos norrbottningarna.
Och nu kommer den 38-årige målvakten tillbaka till Luleå. Åtminstone i två veckor. Skellefteå har båda sina målvakter Linus Söderström och Gustaf Lindvall tillbaka i spel samtidigt som David Rautio har en familjesituation som gör att han uttryckt en önskan om att åka till Luleå.
– David har ställt upp för oss och vi sade från början att vi skulle ha en dialog när vi hade två målvakter i spel. Nu börjar vi med två veckor sedan utvärderar vi fortsättningen efter det, säger Skellefteås general manager Erik Forssell till klubbens hemsida.
ANNONS: Se ALLA matcher på TV4 PLAY+ SPORT TOTAL – spara 1200 kr med Hockeynews
Luleås Joel Lassinantti har i sin tur haft bekymmer att komma tillbaka från sjukdom och den senaste tiden har division 1-målvakter backat upp Matteus Ward. Både Piteås Johannes Sundström och Kiruna IF:s Ludvig Christoffersson har varit ombytta för Luleå i SHL.
David Rautio spelade senast i Luleå under 2020/2021. Därefter har han spelat för Linköping, Timrå, Langnau och Skellefteå.
”Välkommen tillbaka David! Nu är det klart att Luleå Hockey lånar in David Rautio till SHL-laget i två veckor”, skriver Luleå på X.
UPPSNACK: Tre Kronor – Finland @ Sergels torg 12 maj, kl 15.45 Säkra din plats här!