HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Luleås svar: "Han får prata hur mycket han vill"

mathias bromé
Foto: Simon Eliasson/Bildbyrån
ANNONS

Örebro vann mot Luleå i åttondelsfinal två. Noah Steen attackerade flera spelare i Luleå – och Mathias Bromé ger svar på tal i NSD.

ANNONS

Örebro var pressat att vinna efter en svag och energilös insats i den första åttondelsfinalen. Laget svarade med en 3–1-seger borta mot Luleå – i en match där känslorna stundtals överskuggade spelet.

Luleås Isac Hedqvist var en av de mest aktiva i att störa motståndarna, så även Örebros Noah Steen som var inblandad i flera ordväxlingar, bland annat med Mathias Bromé och Oskar Laaksonen.

– De är jävla grinungar allihopa. Men man får retas lite. De grinar och gnäller, jävla bebisar, sade han i TV4.

Efter matchen fortsatte efterspelet. Under matchen ska Noah Steen, enligt NSD, ha ropat mot Mathias Bromé från Örebros bås: "Det är ingen som vill ha dig här. Det är därför du är där".

Bromé, som lämnade Örebro under uppmärksammade former, svarade snabbt på kommentaren.

– Hur många SM-guld har du, gubben?

När han mötte media efter matchen var Luleåforwarden självkritisk till lagets prestation. Han hade heller inte så mycket att säga om Steens ord.

– Han får prata hur mycket han vill.

– Vi måste hålla oss lugna och fokusera på att spela bättre hockey, tillägger han.

MATCHEN SMAKAR BÄTTRE HOS OSS

O'Learys
ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Läs också

ANNONS