HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Luleås resenota efter två uppskjutna bortamatcher: 150 000 kronor

Simon Eliasson/Bildbyrån
Simon Eliasson/Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Luleå blev snuvat på två bortamatcher mot Linköping och HV71 den senaste helgen och fick flyga hem till Norrbotten utan att ha spelat någon ishockey. Kostnad: Omkring 150 000 kronor.

Här har SHL en lösning på gång.

ANNONS

SHL presenteras av:

BAUHAUS bygger svensk ishockey 


ANNONS

För flera SHL-lag har coronapandemin inneburit att man har tvingats vända hem från planerade bortamatcher på grund av plötsligt upptäckt smitta.


Den senaste helgen tillbringade Leksand en natt mellan fredagen och lördagen i Jönköping efter en bussresa från Dalarna. Men på lördagen kom besked om att HV71 tvingades skjuta upp matchen på grund av smitta i och runt laget. 

ANNONS


På onsdagen när HV återsamlades efter nedstängd verksamhet konstaterades ytterligare två fall av smittade personer.


ANNONS

För SHL:s nordligaste lag Luleå blev det en seg helg. Varken matchen mot Linköping på lördagen eller mot HV71 på måndagen kunde spelas på grund av coronasmitta i LHC och HV.


– Till Linköping åkte vi dagen innan. Laget var där på fredagen redan och fick besked på lördagsmorgonen att det inte blev match. Då blev det stressigt eftersom HV också hade problem. Vi skulle ligga kvar och åka till Jönköping och spela där på måndagen. Nu fattades beslutet i tid för oss så att vi kunde flyga hem på lördag kväll, säger Luleås vice general manager Ulf Engman till HockeyNews.se.

ANNONS


Thomas "Bulan" Berglunds Luleå flög förgäves söderut utan att få spela mot vare sig LHC eller HV71. Det blev dyrt. Foto: Bildbyrån.

ANNONS


Hur mycket pengar gick upp i rök för er?


ANNONS

– Det är ju mycket. Jag vet inte exakt. Det är minst 100 000 kronor. Troligen mer. Kanske 150 000. Jag har inte kollat exakt den här resan, men det blir ju tur och retur-flyg och en hotellnatt. Det blir ganska mycket, säger Engman.


Tills vidare är det Luleå som får ta den ekonomiska smällen. Laget ska spela matcherna mot HV71 och Linköping den 27 respektive 29 mars. Då blir det nya resor och kostnader.

ANNONS


Tanken är att det i slutändan ska fördelas jämnt över SHL-klubbarna.


ANNONS

– Det kommer att finnas någon sorts fond i SHL, men det är inte riktigt klarlagt hur det är. Det blir på klubbdirektörsnivå de diskuterar det och hur det ska se ut och hur man ska skicka in (uppgifter), säger Ulf Engman.


LÄS MERLågt pris på Lassinantti – och så tänker Luleå i målvaktsfrågan

ANNONS


– Just nu får vi ta alla kostnader. När vi själva fick utbrott var vi nere i Rögle (Ängelholm) och jag har för mig att det var en resa till som blev sent inställd och inte gick att avboka. Det är klart att dyra resor blir ännu dyrare.


ANNONS

Hur man än vänder och vrider på det ekonomiska kommer det förmodligen landa i ökade resekostnader även om man jämnar ut det med hjälp av en gemensam fond eller reskassa.


– Det är egentligen våra pengar också, men det kan jämnas ut och man har inte riktigt koll på hur det har fördyrats för alla andra. Är det lika för alla blir det egentligen ingen skillnad utan bara att alla tappar pengar, säger Ulf Engman.

ANNONS


LÄS MEREmanuelssons kontrakt går ut efter skadan – trio gör comeback i Luleå


ANNONS

Han passar hur som helst på att ge beröm åt SHL som ligaorganisation under en extremt prövande säsong för att få ihop alla matcher för att avsluta grundserie, slutspel och kval.


– SHL har gjort det bra och verkligen sett till geografin på matcherna. Alla lag åker nu på lite turnéer och spelar. Jag tycker att det är något vi ska jobba vidare med sedan också. Delvis av kostnadsskäl, dels också av miljöskäl. Att hålla på och flyga fram och tillbaka känns inget bra så jag tycker att man ska titta mot att hellre vara borta några dagar i rad och spela några matcher och sedan har man några hemma, säger Ulf Engman.

ANNONS


– Tanken tidigare har varit att marknad och de som ska sälja biljetter inte riktigt gillar när det blir för mycket, alltså fyra raka hemma, att det blir svårare att få publik och få drag runt det. Men i längden tror jag ändå att vi måste komma dit.


ANNONS

***


Gillade du artikeln? Värd en 50/50 lott – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews

Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.

Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.

Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.

Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.

Läs också

ANNONS