
Långsiktighet lönar sig.
Så har det varit för några av de framgångsrikaste klubbarna i SHL på 2010-talet och framåt. Luleås rivaler Skellefteå har vunnit två SM-guld och har varit i sju SM-finaler mycket tack vare en starkt lysande tråd på ledande positioner i och runt lagledningen.
Samma sak går att säga om Frölunda, SM-guld 2016 och 2019 med Roger Rönnberg som huvudtränare, och Växjö med Sam Hallam och assistenten Fredrik Hellgren vid sin sida vid SM-gulden 2015, 2018 och 2021.
Efter att ha coachat Brynäs till SM-final 2017 flyttade Thomas Berglund tillbaka till Luleå där han som spelare var med och vann klubbens SM-guld 1996.
Nyligen blev det klart att ”Bulan” Berglund fortsätter i Luleå och har förlängt sitt kontrakt till 2024. Två år till efter innevarande säsong.
Sedan tidigare hade den assisterande coachen Roger Kyrö kontrakt lika länge och med Berglund och Kyrö under avtal valde Henrik Stridh att bli kvar till 2025.
– Det känns väldigt skönt skulle jag säga. Vi har redan jobbat rätt många år med dem, så det känns riktigt bra att alla fortsätter, säger Luleås vice general manager Ulf Engman till HockeyNews.se.
45-årige Engman klev in på sin post 2017 några månader efter det att Stefan ”Skuggan” Nilsson blivit general manager.
Ledningen i Luleå är inarbetad. Roger Kyrö, som har varit coach tidigare i klubben, anslöt 2017 parallellt med Henrik Stridh.
Diskussionen om de nya kontrakten med coacherna har förts enskilt.
– Det gör man, sedan pratar de naturligtvis med varandra och de trivs väldigt bra ihop. Ibland kan man ha lite olika år på när de (kontrakten) går ut så att man tar dem eftersom, säger Ulf Engman.
LÄS MER: Så vann Luleå kampen om stjärnbacken: ”Han har inte rookielön…”
Som det är nu så har Henrik Stridh kontrakt längst av de i tränartrojkan.
– Det är lite svårt att veta vad som är bäst i det för blir det sedan att när man väl byter kan det vara väldigt tydligt att den tränaren har egna assisterande som den vill ha, förklarar Ulf Engman.

Thomas "Bulan" Berglund, Henrik Stridh och Roger Kyrö har jobbat ihop i Luleå sedan 2017 och ska jobba ihop minst till 2024. Foto: Bildbyrån.
– Som det är nu börjar de bli ett väldigt tajt team som vi har runt laget. Det känns fantastiskt bra att vi kan ha kvar allihop och inte behöver röra det.
Luleå sällar sig till SHL-klubbarna som tror på långvarigt samarbete på coachnivå.
– Det känns som man byter så mycket spelare och det gör att det blir ännu viktigare att ha kontinuitet på tränarsidan. Det blir inte som förut att det var allmänt att det kunde bli för länge att ha samma tränare, det tycker jag inte alls det känns som utan det är viktigt att ha kontinuitet om man är nöjd med verksamheten och tycker att de gör ett bra jobb. Det är en av de viktigare grejerna för kulturen i föreningen.
Ulf Engman poängterar:
– Vi bytte elva nya spelare i år, det är halva laget som har bytts mot ifjol.
Det kan ha varit en av anledningarna till att Luleå startade överraskande svagt efter att ha varit ett av de absoluta topplagen de senaste åren.
– Tja, jag tror det. Ofta när man är mitt i det så känner man att man är redo när serien börjar. Samtidigt så har det varit lite upp och ner i prestationerna så jag tror att det ändå är det som gör det att det tar lite tid att hitta in i både spelsätt, men även hierarkin i gruppen och att alla ska lära känna varandra ordentligt. Det tar nog lite tid, medger Ulf Engman.

Luleås general manager-duo Stefan "Skuggan" Nilsson och Ulf Engman. Foto: Bildbyrån.
Luleå har avancerat allt eftersom under hösten.
– Vi vill högre upp än var vi är. Sedan är det många lag som är bra i år så det är inte bara att vinna matcher och klättra. Men målsättningen är att klättra och vara topp fyra innan serien är slut, deklarerar Ulf Engman.
Frölunda och Rögle har skaffat sig ett försprång på topp två. Hur ser du på det?
– Jag tänker inte så mycket på det. De har gjort det väldigt bra så här långt. Det är klart att det blir tufft att komma ikapp dem. Vi får spela våra matcher och så får vi se var vi hamnar, men vi vill ta mer poäng i snitt än vad vi har gjort så här långt. Det gäller att börja göra det nu, säger Luleås assisterande general manager Ulf Engman.



