I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Ludvig Jansson är en av Luleå Hockeys alla guldhjältar.
Nu har 21-åringen belönats med ett NHL-kontrakt.
ANNONS
Ludvig Jansson har två säsonger bakom sig i Luleå Hockey.
Han är en av guldhjältarna som just nu firar efter att klubben slagit Brynäs i finalen och blivit mästare för första gången sedan 1996.
Nu belönas Jansson dessutom med ett NHL-kontrakt.
Jansson draftades av Florida Panthers i fjärde rundan och har skrivit på ett treårigt rookieavtal med regerande mästarklubben i NHL.
– Ludvig är en rörlig och skicklig back som bevisade sitt värde i SHL den gångna säsongen och spelade en nyckelroll i Luleås väg mot guldet. Vi ser fram emot att följa hans fortsatta utveckling hos oss, säger Panthers general manager Bill Zito i ett pressmeddelande
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSHalva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
ANNONS
Skriven av
Henrik Sjöberg är expert och repoerter på Hockeynews.
Henrik var tidigare reporter på Dagbladet i Sundsvall (2006-2009) och på Expressen (2009-2019) och har bevakat OS, Stanley Cup, World Cup och ett 20-tal VM- och JVM-turneringar som utsänd reporter.
Största hockeyminne: Har vunnit tekningar mot Igor Larionov under gästspelet i Hockeyettan 2006.
