I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Lövens åtgärdsplan: Åka buss och dela rum

ANNONS
Efter ännu ett år med ett negativt ekonomiskt resultat tog Björklöven fram en åtgärdsplan för att minska kostnaderna. En av de konkreta förändringarna: laget åker i större utsträckning buss istället för att flyga.
Dessutom har spelarna fått börja dela rum på bortaresorna, istället för att bo själva i rum på hotell.
ANNONS
Allt har handlat om att bromsa kostnadsutvecklingen sedan ifjol:
– Det var en samlad åtgärdsplan redan i höstas med ett antal aktiviteter där vi jobbat med kostnadssidan. Kring resor har vi lyckats effektivisera där vi i större utsträckning åkt buss och inte flugit lika mycket. Och med boenden har vi valt att förtäta där man sover två och två. Småsaker som ger resultat, säger Mikael Salomonsson, ordförande i Björklöven AB, till Västerbottens-Kuriren.
Resultatet för säsongen landade på minus 2,3 miljoner kronor för koncernen, vilket visserligen är en förbättring jämfört med fjolårets minus 8,5 miljoner, men fortfarande en förlust. Samtidigt ökade omsättningen till 69 miljoner kronor, upp från 55 miljoner två år tidigare.
Åtgärderna för att få ordning på ekonomin inkluderar även lägre lönekostnader och en bantad organisation, där medelantalet anställda minskat från 54 till 44.
Sportsligt tog det stopp redan i kvartsfinalen mot AIK. En semifinalplats, menar Salomonsson, hade kunnat ge helt andra ekonomiska förutsättningar.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSHalva priset på TV4 Play Sport Total
Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.
Annons
ANNONS




