I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Löven till semi: ”Hade ingen plan för fyra raka”

IKO:s bevakning presenteras av

ANNONS
Björklöven gjorde jobbet – och är klart för semifinal efter att ha slagit Oskarshamn i fyra raka matcher.
– En bra läropeng, det blir säkert nåt liknande i semin, säger Fredrik Forsberg i TV4.
Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden
Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.
Fredrik Forsberg gjorde ett av målen i 4–0-segern och var givetvis nöjd.
– En ganska bra match av oss, den här och första har vi bäst kontroll. Andra och tredje spelar vi inte på topp. Otroligt starkt, att ta det i fyra raka.
Hans mål kom från snäv vinkel och trillade in förbi Emil Vuorio.
– Jag tyckte han (Vuorio) stod lite snett, och försökte bara skjuta där den gick in. Skönt att den gick in där från hörnet.
ANNONS
Om matchserien i sig, säger han:
– Vi spelade en bra, kontrollerad hockey hela tiden. De är otroligt kontringsstarka och när vi tappar pucken blir vi straffade. En bra läropeng, det blir säkert nåt liknande i semin. Vi har spenderat mycket tid i anfallszon, där är vi bra. Det finns mycket att ta med sig.
Om tiden framöver nu, när det är väntan på att få en semifinalmotståndare, säger han:
– Vi får se, vi hade ingen plan för att vinna fyra raka. Vi får ta oss hem och se vad Bogren och staben kokar ihop åt oss.
Motståndet blir Södertälje, om de slår ut Kalmar. Där står det 2–2 i matcher nu. Vinner Kalmar den serien väntar vinnaren mellan AIK och Modo.
– Det spelar ingen roll, man ska slå alla. Tråkigt svar men så är det, säger Forsberg.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSHalva priset på TV4 Play Sport Total
Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.
Annons
ANNONS





