HockeyNews
PLUS
ANNONS

Presenteras av

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Löven i formsvacka: ”Behöver backa bandet"

stefan öhman
Foto: Bildbyrån

Björklöven fick se sig besegrade hemma mot Kalmar. 

Dessutom släppte man till många lägen – och gästerna hade mest skott på mål, 34–25. 

Assisterande tränaren Stefan Öhman erkände i TV4 att laget har problem. 

ANNONS

Björklöven är serieledare, men formmässigt pekar det i fel riktning. Framförallt har laget börjat släppa in många mål – och efter förlusten fick Stefan Öhman svara på frågor i TV4 om lagets försvarsmässiga prestation – att man släpper till för farliga lägen. 

Kalmar vann skotten och Frans Tuohimaa svarade för en stark insats i Lövens mål. 

– Det börjar högre upp i banan. Vi var noggranna förut att få med folk hem. Med dåliga hemgångar, då är karusellen igång redan innan de kommit in i zon, säger Öhman.

– Vi behöver backa bandet och hitta tillbaka till strukturen. Nu kämpar folk en och en, missar nån sin gubbe så blir det de här omställningarna också. 

ANNONS

Han höll med om att Löven har haft en svagare månad.

– Vi försöker hitta konkreta saker som vi försöker göra. I dag är det en tajt match, 2–3 och den går på en skridsko in. Det är inte 9–0. Vi ser att vi behöver hitta tillbaka till något. Men låter man frustrationen ta över så är det svårare att hitta den vägen, säger Öhman.

Han får frågan om laget tappat ödmjukheten:

– Nej, det tycker jag inte. Killarna kommer hit varje dag och vill bli bättre. Det vill jag inte alls tro. Men det kommer perioder ibland och det kan vara frustration hos någon. Det vill vi dämpa, hitta tillbaka till hur vi spelade tidigare, säger Öhman. 

Kalmar är nu bara fyra poäng bakom Björklöven, som har en match mer spelad. 

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS